Ocieplanie pianką od A do Z

Ocieplanie budynków pianką poliuretanową metodą natryskową znajduje coraz więcej zwolenników w Europie a także w Polsce. W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych technologia ocieplania budynków pianą jest stosowana już od lat 50tych XX wieku gdzie niezmiennie docenia się jej walory.

Ukazując istotę ocieplania pianką trzeba podkreślić przede wszystkim, że dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy wiedzy i techniki można dziś, także w naszych warunkach, sprawnie wpływać na komfort użytkowania budynków, zapewniając im praktycznie niezniszczalną termo- oraz hydroizolację za pomocą różnego typu pianek pur – otwarto lub zamknięto komórkowych.

Po bliższym poznaniu technologii izolacji natryskowej pianką, zupełnie nieoczekiwanie może okazać się, że ocieplenie/ docieplenie budynku (lub jego elementów) pianką jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, ale na początek warto zapoznać się bliżej z właściwościami chemicznymi samej pianki.

Pianka pur – tak to działa

Pianka pur wykorzystywana w różnych warunkach jako warstwa izolująca, tworzy się z połączenia poliolu i izocynianianu, które w wyniku reakcji chemicznej i ciśnienia wytworzonego w reaktorze natryskowym tworzą charakterystyczną pianę. Po aplikacji piana ta znacznie zwiększa swoją objętość i twardnieje, jest odporna na działanie wszelkich niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Trzeba zaznaczyć, że pianka pur zarówno w początkowym etapie, jak i później, po natrysku jest substancją w pełni bezpieczną dla człowieka i zwierząt, a także przyjazną środowisku naturalnemu.

Izolacja natryskowa, kiedy i dla kogo

Izolacja natryskowa to niezwykle skuteczny sposób poprawienia ekonomiczności budynku, a nawet na wzmocnienie jego konstrukcji. Pozwalają na to przedstawione wyżej właściwości pianki, która może być stosowana do ocieplania/ docieplania niemal wszystkich powierzchni, z wyjątkiem ścian konstruowanych metodą lekką mokrą.

Izolacja natryskowa z sukcesem może być stosowana w budynkach dopiero powstających i nowych, jak również starszych, niezależnie od tego, do czego będą w przyszłości przeznaczone. Izolację taką można wykonać na całej powierzchni budynku, jak również poszczególne jego elementy przykładowo:

 • ocieplając/ docieplając pianką pur dach,
 • ocieplając/ docieplając pianką pur poddasze,
 • ocieplając/ docieplając pianką pur ściany.

Ocieplanie pianką pur w praktyce

Wydaje się, że w praktyce ocieplanie, czy nawet docieplanie budynków lub ich części, pianką jest zabiegiem stosunkowo nieskomplikowanym, można nawet powiedzieć prostym, i zupełnie bezpiecznym to umiejętności i doświadczenie firmy wykonawczej są wyznacznikiem prawidłowo wykonanej instalacji piany. Wynika to z tego, że ustawienia na maszynie muszą być kompatybilne z warunkami atmosferycznymi (ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza itp.)

W związku z tym, że najwięcej pytań pojawia się obecnie co do procesu ocieplania poddaszy, stąd też poniżej prezentujemy właśnie poszczególne kroki takiego ocieplania z użyciem pianki poliuretanowej.

Ocieplanie poddasza pianką - etapy

 • Ocieplanie poddasza pianką – etap pierwszy

Pierwszym etapem ocieplania poddasza pianką powinno być przygotowanie pomieszczenia – montaż wieszaków do krokwi niezbędnych do późniejszego montażu płyt kartonowo gipsowych po ociepleniu pianką, osłonięcie folią otworów okiennych, etc.

 • Ocieplanie poddasza pianką – etap drugi

Po przygotowaniu poddasza do ocieplania pianką, następuje etap właściwy - natrysk piany otwartokomórkowej, przeznaczonej do tego typu izolacji, tam gdzie piana ma kontakt z drewnem. Dzięki doświadczeniu fachowców w pracy z tym materiałem oraz odpowiednim ustawieniom sprzętu, wykonuje się go szybko i precyzyjnie.

Piankę nakłada się za pomocą równomiernego natrysku bezpośrednio na membranę lub deskowanie. Piana rozrasta się studwudziestokrotnie, tworząc ostatecznie spójną warstwę. Właściwe wykonana izolacja pianą niweluje niechciane mostki.

Natrysk pianką robi się na całej powierzchni poddasza z dołu do góry, najpierw między krokwiami. Ostatnim etapem jest precyzyjne wykończenie pianą pur stolarki okiennej, kanałów wentylacyjnych, etc.

 • Ocieplanie poddasza pianką – etap trzeci

Bezpośrednio po aplikacji pianki, można przystąpić do montażu profili.

Ocieplanie pianką innych elementów budynku

Ocieplanie pianką dachu, ścian i innych części domu odbywa się na podobnej zasadzie, co ocieplanie pianką poddasza, to znaczy odpowiednio dobrana pianka jest natryskiwana pomiędzy uprzednio przygotowaną nabitą kratę (najczęściej drewnianą, rzadziej z prętów metalowych), do których będzie można potem przymocować pozostałe elementy konstrukcji – szalówkę, blachę, etc.

A co z docieplaniem pianką?

Docieplanie poddaszy, dachów lub ścian pianką jest zabiegiem równie prostym, jak ocieplanie dachu, poddasza, czy ścian w trakcie budowy, choć wymaga nieco więcej zabiegów na etapie przygotowania do natrysku. Aby skutecznie docieplić pianką wybraną powierzchnię, trzeba bowiem wykonać otwory, przez które będzie mogła dostać się do miejsca, które ma izolować.

Izolacja natryskowa - z nami warto

Ocieplenia, czy docieplenia pianką pur poddasza, dachu lub na przykład ścian niestety nie da się zrobić we własnym zakresie, tak zwanym sposobem gospodarskim, niemniej jednak to wysiłek, który się opłaca bo jego efekty są niezmienne „na zawsze”.

Do ocieplania pianką budynku (bez względu na jego wielkość i przeznaczenie) konieczne jest zaangażowanie fachowców, którzy nie tylko dysponują odpowiednim sprzętem do natrysków, ale także dokonają wyboru odpowiedniego typu materiałów, z szerokiej rodziny dostępnych obecnie także na polskim rynku budowlanym, pianek pur wysokiej jakości.
Decydując się na zastosowanie w swojej inwestycji budowlanej izolacji natryskowej, a ściślej, szukając odpowiedniego zespołu, który wykona ocieplenie/ docieplenie pianką, które w przyszłości w 100% spełni swoje zadanie, warto zwrócić uwagę na klika czynników, a mianowicie:

 • doświadczenie w wykonywaniu izolacji pianką,
 • posiadany sprzęt,
 • autoryzowane materiały – pianki sprawdzonych producentów
 • gwarancje po wykonaniu zlecenia.

To wszystko znajdą Państwo w BestPoint.

Decydując się na zaangażowanie właśnie naszych specjalistów do ocieplania bądź docieplania:

 • poddasza,
 • dachu,
 • ścia,
 • lub całego budynku,

zyskają Państwo nie tylko pełną gwarancję satysfakcji podczas prowadzonych przez nas prac izolacyjnych, ale także pewność, że zamierzony efekt izolacji natryskowej utrzyma się przez cały okres użytkowania pomieszczeń.